Kétségtelenül kijelenthetjük, hogy azok a könyvelők lesznek igazán sikeres szakemberek, akik élnek a digitalizáció és automatizálás nyújtotta lehetőségekkel.
„A digitalizáció jelentősen át fogja alakítani a könyvelők mindennapi munkáját, jobb minőségű szolgáltatásokat tesz elérhetővé az ügyfelek számára, de csak a magukat és irodájukat folyamatosan fejlesztő könyvelők maradhatnak talpon a versenyben” – hangzott el néhány hónapja a Digitalizáció és automatizálás a könyvelésben elnevezésű konferencián.
Azt mindenképpen leszögezhetjük, hogy a digitalizáció a könyvelésben meglehetősen megosztó véleményekkel bír. Tudjuk, hogy a könyvelők jó része felfedezte, forradalminak tartja és naprakész tudással, megfelelő infrastruktúrával rendelkezik a témában. Azonban jelentős azon könyvelők száma is, akik nem igazán szeretnének a témával foglalkozni. Ez utóbbi inkább az idősebb generációs könyvelőkre vonatkozik, valahogy ők már nem igazán szeretnének egy újfajta szemléletet felvenni. Aztán szólnunk kell azokról is, talán elmondhatjuk, hogy ők alkotják a többséget, akik nyitottak, érdeklődők, észlelik a digitalizáció előnyeit, vagyis erősen ismerkednek/barátkoznak a tárgykörrel.
A mai kor gazdasága, felpörgött világa elvárja/igényli a könyvelők mielőbbi csatlakozását, felzárkózását a digitális lehetőségek/változások kihívásaihoz. A digitalizáció és az automatizálás opciói kapcsán, ugyanis a monoton adatbeviteli dolgok számottevő csökkenésével nyilvánvalóan kevesebb könyvelőre, könyvelői szakemberre lesz szükség. Azonban a gazdasági versenyszellem, maga a digitalizáció a könyvelésben téma - szinte kiköveteli, hogy a nyitott-szemléletű könyvelők minél több, professzionális szintű továbbképzéseken fejlesszék tudásukat.
Nézzünk néhány példát, hogy konkrétan milyen változások is várhatóak/lesznek 2020-ban; mondhatjuk azt, hogy 2020. a könyvelők digitális forradalma lesz?
Kimenő számlák könyvelésében – várható 2020-tól:
- Mintahogy köztudott 2020. júliusától minden adószámmal rendelkező partnerünk esetében kiállított számlát jelenteni kell 2021-től már teljeskörű jelentést igényel mindenkinek.
- Az elérhetőséget a NAV az, online számla 2.0 verziójában elérhetővé is tette külső szoftverek számára is. Ezzel a vevői számlák követése pikk-pakk megvan, hiszen a könyvelői, egyéb ügyviteli szoftverek automatikusan, naponta/igényszerint letöltik/könyvelik az aktuális/kimenő számlákat.
Lényeges tehát: hogy a NAV lehetőségeit igénybevéve a számlák könyvelése teljesen automatizált lesz, minimális emberi munkát igénylő feladattá fog válni.
Mi várható a bejövő számlák könyvelésében 2020-tól?
- Tehát minden adószámos számla feltöltésre kötelezett lesz 2020. július 1-től, így azok is a NAV-nál ott lesznek. A NAV ezen adatokat is elérhetővé tette külső szoftverek számára is.
- Itt azonban szem előtt kell tartani:
- Ezen számlák csak xml adatok, számlaképet nem tartalmaznak – pl. pdf-et stb.
- Külföldi számlák nem lesznek elérhetőek a NAV rendszerében.
Tehát: a számlaképeket egy ideig még szkennelni, vagy fotózni kell, majd ezeket egészítik ki a NAV-tól letöltött számlaadatok.
Milyen változást hoz a banki könyvelés 2020-tól?
Mint tudjuk a PSD2 - mint tudjuk az Európai Unió egyik fontos pénzforgalmi irányelvének célja, hogy kedvező feltételekkel segítse a digitális pénzügyi szolgáltatások fejlődését, támogatást nyújtva új szolgáltatók belépéséhez a pénzügyi piacra. Előírja ugyanis az úgynevezett open banking API használatát, ami gyakorlatilag egy közös nyelvként funkcionál majd. A nyitott banki API azt jelenti, hogy beszállhatnak a fogyasztókért folyó versenybe olyan szolgáltatók, akik korábban egyáltalán nem tehették ezt meg. Mivel a PSD2-vel megnyílnak a banki ügyféladatbázisok, így új, jobb, és használhatóbb alkalmazások segítségével követhetjük pénzügyeinket. Azonban ennek beüzemelése még nem igazán sikeres, de 2020. tavaszára ez is nagy valószínűséggel teljesen működőképes állapotba kerül. Zúdulni fognak a banki pénzügyi adatok a különböző szoftverekbe, így itt is meg fog szűnni a kézi rögzítés.
Ha: beindul minden banknál a PSD2, akkor valóban tényleges automatizált banki könyvelés lesz.
Változások a pénztárgép forgalom könyvelésében 2020-tól?
Teljes biztonsággal kijelenthetjük, hogy a pénztárgép zárások könyvelése az egyik legunalmasabb, monoton munkák közé tartozik. Persze vannak, akik úgynevezett USB porton keresztül töltik le a pénztárgép forgalmi adatait, de ezen lehetőséggel élők száma nem számottevő. Egyre több cég/vállalkozás jogosan tette fel a kérdést, hogy a NAV az online pénztárgépek adatait is miért nem teszik elérhetővé?
Aztán megszületett a NAV hivatalos válasza is, hogy 2020.tavaszától minden pénztári forgalom – és itt nemcsak a zárások, hanem tételesen is -, automatikusan letölthető illetve könyvelhető lesz.
Így: A pénztárgép könyvelése is teljesen automatizálható lesz 2020-tól.
Összegzésként:
Tehát a NAV állásfoglalása alapján; nullára csökkentik az online számla jelentési határt, bérprogramok bekötésre kerülnek, a pénztárgépi adatok is megosztásra kerülnek. Az úgynevezett Y/Z generáció – vagyis a mai fiatalok generációja, - cégvezetők, könyvelők -egyre többen keresnek online felületeket a könyvelési illetve egyéb ügyviteli teendőik ellátására – amely természetesen naprakész ügyviteli, vevői-szállítói folyószámlával, banki adatokkal áll rendelkezésre.
Megállapodhatunk abban, hogy a digitalizáció a könyvelésben opciók -2020-tól- valóban a könyvelők digitális forradalmi évének ígérkezik.